Furcsa Sportok cool

 

Gyönyörű táj, friss levegő, galléros piké póló, kárómintás térdzokni, mellény és napellenző – az öltözet mindenben megfelel annak, ahogy azt a golf eleganciája megkívánja, de a golflabda helyett itt egy hagyományos bőr focilabda pattog a méretben hozzá igazodó lyukak közt a kisoroszi golfpályán.

A ma már itthon is egyre népszerűbb footgolf 2009-ben indult Hollandiából. A labdarúgás és golf szabályait ötvöző sportot hivatalos golfpályán, négyfős csapatokkal játsszák. A footgolf lényege, hogy egy ötös méretű focilabdát a lehető legkevesebb rúgással kell a kezdőrúgás helyéről egy 53,5 cm átmérőjű és 40 cm mély, legalább 50 méteres körzetben elhelyezett lyukba eljuttatni. A versenypálya 18 szakaszból, a gyakorlópályák hat vagy kilenc részből állnak és hosszuk akár a 7 000 métert is meghaladhatja. Minden szakaszhoz egy számot (PAR) párosítanak, ami azt jelenti, hogy egy jó footgolf játékos hány rúgással juttatná a lyukba a labdát.

Az Első Magyar Footgolf Sportegyesület megalakulása óta egyre többen űzik ezt a sportot itthon is. A lelkes amatőrök mellett profi sportolók, válogatott futballisták és olimpikonok is gyakran labdába rúgnak a footgolf rendezvényeken. „A szervezet kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a sportág kultúráját meghonosítsa a versenyzők között. A legfontosabb vezérelv az, hogy a pályán mindig tekintettel kell lenni a többiekre, a biztonság, a dress code és az odafigyelés nélkülözhetetlen eleme a játéknak. Fiatalok és idősek, férfiak és nők egyaránt élvezik, amikor festői környezetben, baráti társasággal egy nagyot mozoghatnak” – meséli Gelencsér Gábor, az egyesület alapítója és elnöke. „A legfontosabb különbség a golf és a footgolf között az, hogy az utóbbihoz nem kell előképzettség. Ahhoz, hogy valaki érdemben játszani tudjon egy golfpályán, rengeteg leckét kellene vennie, mielőtt egy vizsgán bizonyíthat. Aki viszont valaha látott már focilabdát, az így vagy úgy, de már első alkalommal végig tudja csinálni a footgolf pálya szakaszait sikerélménnyel” – tette hozzá.

 A Footgolf egy szabadtéri sport, melynek fő célja, hogy eljuttassunk egy football labdát a lehető legkevesebb számú rúgással az elrúgó helynek kijelölt (teeing ground) lapos területről a pálya végén található lyukba. A játék szabályainak alapjait a golf sportág adja, míg a technikai tudás a footballsorán sajátítható el.